Ekofilmy

http://oratech.pl/zestawy-hydroforowe/

Ekologia propagowana jest na wiele sposobów. Istnieje wiele ekologicznych organizacji międzynarodowych walczących o ochronę środowiska, propagowany jest ekologiczny styl życia poprzez zmniejszenie zużycia wody, czy oszczędzanie energii elektrycznej. Jednakże największy efekt dają te przekazy, które mają możliwość dojścia do szerszej grupy odbiorców. Dobrym sposobem są filmy propagujące ekologiczny styl życia, bądź pokazujące negatywne efekty działalności człowieka dla środowiska. Mają one na celu uświadomienie ludziom jakie skutki niesie za sobą niszczenie środowiska i co może się stać jeżeli nie zmienimy złych nawyków. Filmy te mają przeróżną tematykę. Dużą popularnością cieszą się filmy traktujące o branży spożywczej.

Dobrym przykładem może tu być Świat według Monsanto”, francuski dokument będący podsumowaniem kilkuletniego śledztwa dot. korporacji, która jest największym producentem roślin transgenicznych i liderem w produkcji herbicydów. Do jej wynalazków należały także: Aspartam (składnik żywności zwiększający ryzyko wystąpienie nowotworów), czy krowi hormon wzrostu (zwiększa produkcję mleka u otrzymujących go krów, równocześnie zwiększając ich podatność na infekcje, co skutkuje tym, że krowy otrzymują wyższe dawki antybiotyków). Obraz ten pokazuje gigantyczny poziom korupcji i przekrętów w korporacjach oraz jak dużym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego jest modyfikowana żywność.

Innym przykładem może być dzieło Disneya pod tytułem Wall-e, ukazujący Ziemię w odległej przyszłości jako świat, w którym nie ma warunków do życia, a spowodowane jest to szkodliwą działalnością człowieka. Nasz planetę okrywają niezliczone góry odpadków, a jej jedynymi mieszkańcami są stare roboty, w tym tytułowy Wall-e. Ludzie ukazani są jako bezkształtne pojemniki na tłuszcz, a ich zdolność logicznego myślenia zostaje zastąpiona przez maszyny. Pokazane jest tu jak człowiek może się zatracić i do jakiego stanu może doprowadzić naszą planetę, jeśli nie będzie o nią dbał.

Na uwagę zasługuje również film Śmietnisko, kolejny dokument ukazujący proces postępowania projektu brazylijskiego artysty działalnością tzw. Catadores – ludzi zajmujących się zbiórką surowców nadających się do odzysku w sercu Jardim Gramacho, największego wysypiska na świecie. Dzięki tej działalności połowa śmieci zostanie poddana procesowi recyklingu. Film ten, nominowany zresztą do Oscara, jest równoczesną refleksją nad ludzką godnością i nad absurdalnym systemem, który w równym stopniu generuje śmieciową nadwyżkę jak i biedę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *